İlk düğme yanlış iliklendi…

Asayiş 29.07.2021 21:22:45 0
İlk düğme yanlış iliklendi…

İlk düğme yanlış iliklendi…

Yıllar süren üniversite hayali suya mı düştü. Her geçen gün farklı seslerin duyduğu ancak ortak aklın bir türlü oluşturulamadığı bir üniversite derneği muammasıyla karşı karşıyayız.

Gelin şu hikayeyi baştan okuyalım…

Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği 29.02.2012 tarihinde 29 üye ile kuruldu. 2018 yılına kadar birçok toplantı ve çalışma gerçekleştiren derneğin üye sayısı altmışa yükseldi. İlk etapta Akhisar´ımızda atıl durumda bulunan Sigara Fabrikası olarak bildiğimiz 1200 dönümlük alan içerinde 220 dönümlük alanı Akhisar Celal Bayar Üniversitesi tahsisi sağlandı. Öncelikle Celal Bayar Üniversitesine bağlı fakülteleri oluşturmak sonrasında bunu Akhisar Üniversitesine evirmek gibi bir hedefi olan Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği maalesef geçen bu süreçte birçok girişimde bulunmasına rağmen bir tütün deposunun modifiye çalışmalarını başlatıp biraz yol almaktan başka bir sonuca ulaşamadı. Yine yapılan bu faaliyetlerin sonucunda yapılan borçlanmalar zamanında ödenemediği için mal ve emtialara haciz uygulanması aşamasına gelindi. 18 Haziran 2019´da yapılan olağanüstü genel kurulunda dönemin ticaret ve sanayi odası başkanı Mehmet Ulusoy derneğin kurulduğu günden beri başarıya ulaşmış bir sonuç üretemediğini işaret ettiği konuşmasında odalar olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtse de sonrasında değişen şey olmadı. Yine genel kurulda konuşan dernek yönetim kurulu üyesi şoförler odası başkanı Halil İbrahim Doğan yönetimdeki Salih Hızlı´nın, Latif Çakmak´ın ve  Ömer İşçi´nin istifası ile boşalan yönetim kurulu başkan ve  üyeliği ile beraber güçlü yeni bir yönetim oluşturularak Akhisar´ın bir ayıbı olan bu sonuçsuzluğun bir an önce aşılması gerektiğini belirtmişti. Seçim dönemlerinde birçok siyasi partinin ve adayın proje ve vaatleri arasında ilk sıralarda olan üniversite yaptırma hayali şimdilik halen hayal olmaktan öteye bir türlü gidemiyor.Geçtiğimiz yaz aylarında üniversite inşaatına yönetim kurulu ve Kaymakam Sabit Kaya´nın ziyaretleri sonrasında bu güne kadar yapılan çalışmaların hiçbir anlam ifade etmediği, hatta boşa gittiği söylentileri basına yansıdı. Yine 2019 yılı 6 ağustos tarihinde, derneğin yeni başkanı sıfatıyla belediye başkanı Besim Dutlulu, Akhisarlı iki milletvekili olan Uğur Aydemir ve Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile Akhisar´da uzun yıllardır atıl durumda bulunan Sigara Fabrikası alanı içerisinde belirlenen bölgede planlanan Manisa Celal Bayar Üniversitesi´ne bağlı fakülteleri oluşturmak için kurulan Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği yeni kararlar almak için toplandı. Akhisar Belediyesi Encümen Salonu´nda gerçekleşen bu toplantıdan sonra  kısa bir açıklama yapan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Şehrimize üniversite kazandırmak için birlik ve dayanışma içerisinde, hep birlikte elimizi taşın altına koyarak hareket edeceğiz. Akhisarlıların birlik olursa her işi başaracağına inanıyorum. Alınan kararların şehrimize hayırlı olmasını dilerim” ifadelerine yer verdi.

Kamuoyu Durumdan Rahatsız

Şimdi gelinen noktayı kamuoyu merak ediyor. Ve soruyor. 2012 yılında kurulan ve geçen 9 yıllık süreçte büyük azim ve kararlılıkla olduğu altı çizilerek belirtilen bu hedeflere ulaşmak için ne yapılıyor?
Başka yerlerde bunun bir örneği var mı? Yeni bir üniversite kurmak için dernek kurarak yola çıkmak doğru mu? Az veya çok bağışta bulunan şahısların yaptığı bağışların sorumluluğu hariç, esnaftan, ticari işletmelerden ve halktan aldığı ödeneklerle bütçe oluşturan kurum ve kuruluşların yaptığı katkı ve bağışların yıllar sonra boşa gitmiş olmasının hesabını kim soracak, kim verecek?
Sonuç olarak gazeteci sorumluluğu ile yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Celal Bayar Üniversitesine Manisa´nın başka bir ilçesi de fakülte için istekte bulunuyor. Üstelik çok ciddi hazırlık içinde oldukları gözleniyor. Bu hazırlıklar sonuç getiriyor.

AK PARTİ Akhisar İlçe Başkanı M. Fatih Füzün’ün “iki yıldan beri birşey yapılmıyor. Derneğin başkanı olan Besim Dutlulu ya faaliyete geçşin ya da ben yapamıyorum desin. Şehrimizde birçok işadamı, hayırsever bu işi yapacak kişi var. Ya da biz de destek verelim bu işi bitirelim” şeklinde yaptığı açıklama kamuoyuna ‘on yılda bir çivi çakılmadı mı’ sorusunu sordururken Belediye Başkanı Besim Dutlulu’dan farklı karşılık buldu.

Geçtiğimiz gün Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin olağan başkanı Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu basın mensuplarının konu ilgili sorularına “bu dernek işlevini yitirmiştir” şeklinde açıklamalarda bulunarak 29.02.2012 tarihinden bu güne aslında bir arpa boyu bile yol alınamadığını, bundan sonra da bu şekilde alınamayacağını belirtiyor.

İşte o zaman akla şu soru takılıyor; ilk düğme yanlış mı iliklendi? Derneğin ilk kurulum aşamasında Akhisar’a bir üniversitenin bir vakıf girişimi ile kazandırılabileceğini savunup, dernekle, hele çok ayaklı bir dernekle bu işin olamayacağını belirttiğimizde hoş karşılanmamış, hatta ‘siz üniversiteye karşı mısınız’ şeklinde suçlamaya varan sorulara muhatap olmuştuk.

Ben haklıydım demek istemiyorum. Ancak onlarca yüzlerce ve hatta binlerce insanın az veya çok katkı sunduğu veya sunmaya çalıştığı bir girişimin yaklaşık on yıl sonra sonuçsuz kaldığının ilamı insanı üzüyor. Vakti zamanında yine malum derneğin düzenlediği bir bağış yemeğinde Akhisarlı bir işadamının veryansın ettiği konuşmanın özünde de vakıf vardı. Yemeğe katılanlar hatırlayacaktır. İşadamımız üç aileyi işaret ederek, “bırakın milletten para toplamaya çalışmayı , bu iş dernekle falan olmaz. Bu köklü üç aile Akhisar’a bu üniversiteyi kazandıramayacak mı? İşte ikisi karşımda diğeri de biziz, gelin bu işi tamama erdirelim” diyen işadamı aradan yıllar geçtiği haldehalen ziyaret edilmedi. Toplantı soğuk rüzgarlar eserek dağıldıktan sonra adeta süt dökmüş kediye dönen dernek yöneticileri, acaba bu adam doğru mu söylüyor diye hiç düşünme gereği bile duymamışlar. Bunu da maalesef toplantıdan üç ay sonra kendilerine sorduğumda öğrendim.

Şimdi yanlış iliklenen ilk düğmeye mi kızalım? Gömleği yırtıp atalım mı? Yoksa giyinmekten vaz mı geçelim? Bu yanlış yapıldı ve sonuçtan çok uzağız.

Bu gün geçen on yıl içinde şartlar çok değişti. Bir soru daha sormak lazım. Akhisar’a gerçekten üniversite gerekli mi? Ya da bir fakülte mi açılmalı? İyi ama, on yılda adı bile konulamayan o ilk fakültenin adı ne olacak? Yani ne fakültesi açılmalı?

Bence düğmeyi iliklemeye karar vermeden önce ne giydiğimize bakmalıyız. Hedefsizlik bizi bu hale getirdi. Bu sorulara cevap bulmadan çıkılacak yol ne olursa olsun bizi yine başladığımız yere getirecektir.

Siyaset üstü olduğunu düşündüğüm bu olayda amacımız elbette şu veya bu kişiyi suçlamak değil. Ortada bir yanlış var. Az veya çok herkes bu yanlışın içinde bulundu. İşin ciddiyetini göz önüne alıp bu doğrultuda hareket edilmesi gerekiyor. Onun için tüm siyasilerin, milletvekillerimizin, belediye başkanının, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversite derneğinin bu konu hakkında çalışmalarına başlayıp hız vermesi gerekiyor. Ya da kamuoyunu rahatlatacak olumlu veya olumsuz ortak bir açıklama yapılmalı… Bu konunun yakın takipçisi olacağız .

Süleyman Kollu


DRONLARA ÖZEL HAVA OTOBANLARI

BAŞKAN DUTLULU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

AKHİSAR BELEDİYESİ OLİMPİK YÜZME HAVUZU YENİ SEZONA KAPILARINI AÇIYOR

ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER

AKSAGED 2 PERDELİK OYUNLA SAHNEDE

GÜRAL; Karpuz Fiyatları Normal Seyrinde Devam Edecek...

Akhisar’da Kurban Kesim Alanları Belli Oldu

SİMGE PROJESİ ANALİZ LABORATUARI KAZANDIRDI

565. ÇAĞLAK FESTİVALİ ETKİNLİK PROGRAMI

565. ÇAĞLAK FESTİVALİNİN TANITIMI YAPILDI

565. Çağlak Festivali tarihleri belli oldu

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

EĞİTİM SENDİKALARINDAN ORTAK EYLEM

BAŞKAN FERDİ ZEYREK HALK EKMEK İÇİN KOLLARI SIVADI

Manisa Güven Huzur Uygulaması

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMİ

TEMA'NIN AKHİSARA ÖZEL PROJESİ BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR

Dutlulu, “Hiçbir Çocuk Yatağa Aç Girmesin Diye Çalışıyoruz”

ÖMER İŞÇİ “KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN HAZIRIZ”

AKHİSAR BELEDİYESİNDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE RAMAZAN YARDIMLARI

Saadet Partisi Akhisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Çelik Selçikli Mahallesi’ni ziyaret etti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ Akhisar'ı Ziyaret Etti.

AKT Enerji Aş den Eğitime Anlamlı Destek...

BAŞKAN DUTLULU AKHİSAR HALKI İLE İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

YENİŞEHİRLİOĞLU "İSRAİL, ULUSLARARASI MAHKEMELERDE YARGILANMALIDIR"

Euppia Coffee'den Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Kahve Şöleni

AKHİSAR’DA 100. YILA YAKIŞIR MUHTEŞEM TÖREN

Akhisar Belediyesi 100. Yılında Şehri Bayraklarla Donatıyor

Bakırlıoğlu; Manisa’da Tarım İpotek Altında

AKHİSAR HALK EĞİTİMDEN GAZİLER DERNEĞİNE ZİYARET

Yükleniyor

Akhisar'ın Gururu Euppia Coffee, İstanbul'da Kahve Festivalinde Boy Gösteriyor

AHŞAPLA KONUŞAN ADAM…

İKİ YENİ LOJİSTİK MERKEZ KURULUYOR

Akhisar'dan Deprem Bölgesine Sıcak Yemek...

AKHİSARDAN BALKAN ŞAMPİYONLUĞUNA

ÖZEL DOĞUŞ EMNİYET MÜDÜRÜ ZİYARETİ

METEOROLOJİ UYARIYOR!

DOĞUŞ HASTANESİNDEN BESİM DUTLULUYA ZİYARET

Aerobik Cimnastik CimnastLig 1. Hafta Müsabakaları Manisa’da yapıldı

Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız ve Erkek Türkiye Şampiyonası Manisa’da Başladı

DRONLARA ÖZEL HAVA OTOBANLARI

BAŞKAN DUTLULU’DAN KURBAN BAYRAMI MESAJI

AKHİSAR BELEDİYESİ OLİMPİK YÜZME HAVUZU YENİ SEZONA KAPILARINI AÇIYOR

ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER

Akhisar’da Kurban Kesim Alanları Belli Oldu

SİMGE PROJESİ ANALİZ LABORATUARI KAZANDIRDI

565. ÇAĞLAK FESTİVALİ ETKİNLİK PROGRAMI

565. ÇAĞLAK FESTİVALİNİN TANITIMI YAPILDI

565. Çağlak Festivali tarihleri belli oldu

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

AKT Enerji Aş den Eğitime Anlamlı Destek...

ÜCRETSİZ A2 İNGİLİZCE KURSU

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN MUHTARLARA AİLE OKULU PROJESİ EĞİTİMİ

KARNE ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE IŞIK TUTAR

İL MÜFTÜSÜ SOYKÖKTEN İNTERAKTİF SÖYLEŞİ

Akhisar Bilim Şenliği 22 Eylül’de başlıyor

Akhisar  Halk  Eğitimi   Merkezi   Müdürlüğü  Yeni Kurslar Açıyor

Akhisar’ın 100 yıllık tarihine ışık tutan sempozyum

Vali Karadeniz, Köprübaşı İlçesinde Kütüphane ve Atölye Açılışı Gerçekleştirdi

GELECEĞİN ŞAMPİYON GÜREŞÇİLERİ MİNDERE İLK ADIMINI ATTI

Manisa Güven Huzur Uygulaması

MANİSA VALİLİĞİ DEPREMZEDELER İÇİN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULANLARI AÇIKLADI

HIZINIZA DİKKAT EDİN! MANİSADA KGYS VE PTS DEVREYE GİRDİ

Manisa’da Fırtına Bekleniyor!

Kent Konseyi’nden Kaymakam Ziyareti

CUMHURBAŞKANI MANİSA’DA COŞKUYLA KARŞILANDI…

.

Manisa İl Jandarma Komutanlığı Uyuşturucu Baskını

Nif Çayı Kenarına Yasadışı Kenevir Ekimi

Jandarma uyuşturucu madde imal ve ticareti yapanlara geçit vermedi

Akhisarspor Geçmişin Mirası, Geleceğin Emanetidir…

Yeni sosyal hayatta sınıfta kaldık!..

21 yıl sonra…

Domates Fiyatları Neden Düşüyor?

Siyaseti başkaları yapsın, siz bir merhaba deyin…

COVİD-19 İLE YAŞAMAK

AKHİSARSPOR İÇİN HANGİSİNİ DUYMAK İSTERSİNİZ?

Ah var sen yok musun? Peki ya biz VAR MIYIZ?

Seçmen ne istiyor.

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16